Başlığım

Fotoğraf Sanatçısı Öztürk Malatya’da Sunum Yapacak

Aynı zamanda Trabzon Büyükşehir Belediyesi şirketi TRABEL Genel Müdürü

Fotoğraf Sanatçısı Öztürk Malatya’da Sunum Yapacak
Fotoğraf Sanatçısı Öztürk Malatya’da Sunum Yapacak
Bu içerik 1065 kez okundu.

 Aynı zamanda Trabzon Büyükşehir Belediyesi şirketi TRABEL Genel Müdürü olan doğa gezgini Metin Öztürk ve beraberindeki fotoğraf sanatçısıTurgay Coşkun’un birlikte sunacakları seminerde fotoğraf sanatının incelikleri ve doğada fotoğraf çekme yöntemleri anlatılacak. Seminere katılacak olan sanatseverlerin sorularını da cevaplandıracak olan Öztürk, sunum sonunda sanatseverlerle sohbet edecek. 
 

Metin Öztürk Kimdir?
            1965 yılında eskilerin tabiriyle mevsimin kapıdan baktırdığı mart ayında Malatya’da dünyaya gelmişim. İlkokul, Ortaokul ve liseyi Trabzon’da okuduktan sonra 1986 Yılında Malatya İnönü Üniversitesi Muhasebe Bölümünü kazanarak Malatya’da 2 yıllık bir öğrenim hayatından sonra 1990 yılında KTÜ İktisat Fakültesini bitirdim. Birçok Sivil toplum örgütlerinin Yönetim ve Denetim Kurullarında görev yaptım. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Trabzon Belediyesi Meclis üyeliğine seçilerek 5 yıl Meclis üyeliği görevinde bulundum. Halen Trabzon Büyük şehir Belediyesine ait Trabel AŞ. de Genel Müdür olarak görev yapmaktayım.
Dünyayı seyrederken hep bir şeylerin eksik kaldığını, duvarlarımın içine sığdıramadığım hayallerimin olduğunu fark ediyordum. Amatör heyecanla, profesyonel bir kulvarı zorlayarak; her zaman öğrenmeye aç, profesyonelleşmenin sabit bir anlayışla kendini tekrarlamak olmadığını bilincinde, öğrenme aşkıyla çalıştım. Fotoğraflarımla, yaşayan ruhları ve yaşayan hayatları yansıtmayı hedefleyerek bunları kadrajıma ve fotoğrafın diline taşıdım. 
2002 yılında FOTOFORUM’un düzenlediği temel fotoğraf eğitimi seminerine katıldım.
İlk kişisel sergimi 2004 yılında Trabzon Belediyesi Mahmut Goloğlu sergi salonunda “Gün ağarırken ordaydım” açtım. Bunu ikinci ve üçüncü sergilerim takip etti. (2005 ve 2006 yıllarında) Kültür ve Turizm Bakanlığının Turizm haftası etkinliğinde gerçekleşti.
Mayıs 2007’de “Yalnızlık yansımaları” isimli sergimi Trabzon’da, “Adım adım Karadeniz” konulu 5. Kişisel sergimi Temmuzda Malatya’da açtım. 6.kişisel sergimi Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde açtım. 2012 Yılında Trabzon’da 7. Kişisel sergimi açtım. 2015 yılında ilk Yurt dışı sergimi İran /Tebriz’de gerçekleştirdim. Fotoğraf ve yollar benim görsel serüvenimin döngüsü. Fotoğraf için geziyorum, Gezmek için fotoğraf çekiyorum benim vazgeçilmezim. bir çok dostlarım oldu buda beni mutlu ediyor. Doğu Karadeniz Bölgemiz tam bir görsel zenginliğe sahip, Bölgemizin coğrafi yapısı ve doğal güzelliği ister istemez insanın bu konuda ufkunu açıyor, daha öncede belirttiğim gibi Trabzon’da bu işe gönül vermiş birçok sanatçı var. Bu sanatçı grupları ile hafta sonları fotoğraf gezileri düzenliyoruz. Gezilerimiz genelde Doğukaradeniz’in başı dumanlı dağları olduğundan, konu ağırlığımız da bu florada oluyor. Fotoğraf için elbette zaman zaman değişik ülkelere gitme imkânımız oluyor. Bu konu ile ilgili hemen şunu söylemek istiyorum her bölgenin her ülkenin kendine göre güzellikleri var. Genelde Trabzon dışındaki arkadaşlarımız fotoğraflarıma yaptıkları yorumların başında bölgesel olarak çok şanslı olduğumuzu söylüyorlar, yaşadığımız bölge 4 mevsim bize renk armonisi sunmakta bahar aylarında çiçeklerin görsel şöleni ve yeşilin her tonu, sonbaharda yeşilin yanında sarının ve kırmızının senfonisi, denizin görkemi ve zenginliği, elbette Ansel Adams’tan bir nazire ile gökyüzünün çılgınlığı. Bulutların an be an şekilden şekle girmesi, bulutların aryası, bunlar benim için infiallerin en güzeli. Diğer bölgelerimizde gökyüzünün kadrajda fazla yeri olmuyor sabah kalkıyorsunuz mavi bir gökyüzü akşam güneş batana kadar gök yüzünde değişiklik olmuyor, oysa bölgemiz öyle değil Sabah güneşin doğumu bir başka güzellikte öğlene doğru bir bakmışsınız duman (sis) sarmış dağları birde yüksek rakımlardaysanız kendinizi bulutların üzerinde bulursunuz yeryüzü bir deniz ve dağ tepecikleri birer ada olmuştur. Birkaç defa Almanya seyahatim oldu görsel anlamda binalar ve sanayi gördüm bunun yanında Bosna hersek seyahatim oldu iklim ve coğrafi yapı olarak bizim Karadeniz’e çok benziyordu fotoğraf için güzel mekanlar vardı orda. Suriye gezim oldu Suriye’de fotoğraf için oldukça zengindi insan unsuru ön plana çıkıyor orda, Gürcistan gezim oldu Gürcistan’da Trabzon ve Rize gibi yeşilin her tonlarını bizlere sunmuştu. Son Olarak İran’ın Tebriz şehri ve Urmiye şehirlerini gezme fotoğraflama imkanım oldu. 

Aynı zamanda Trabzon Büyükşehir Belediyesi şirketi TRABEL Genel Müdürü
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi