Başlığım

Vali Toprak, Camilerimiz, İbadet Yerlerimiz Güzelliği, Sevgiyi, Kardeşliği de Bize Yansıtsın

Doğanşehir İlçesi Sürgü mahallesinde yapılacak olan Çarşı Camii inşaatının temel atma törenine katılan Vali Mustafa Toprak’ı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İlçe Kaymakamı Memiş İnan, İlçe Belediye Başkanı Vahap Küçük, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şevket Keskin, İl Müftü Yardımcısı Hacı Mustafa Kılınç, İlçe Müftüsü Hüseyin Bayrak, Sürgü Mahalle Muhtarı Akif Karakurt, Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkilileri, İş adamları ve çok sayıda vatandaş karşıladı.

Vali Toprak, Camilerimiz, İbadet Yerlerimiz Güzelliği, Sevgiyi, Kardeşliği de Bize Yansıtsın
Vali Toprak, Camilerimiz, İbadet Yerlerimiz Güzelliği, Sevgiyi, Kardeşliği de Bize Yansıtsın
Bu içerik 1836 kez okundu.

Doğanşehir Merkez Cami İmamı Nazım Aktaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından İlçe Belediye Başkanı Küçük yaptığı konuşmada” Sabah Çığlık Mahallesinde Cem evi temelini attıklarını şimdi de burada Camii temeli attıklarını belirterek her iki temelinde hayırlı olması dileğinde bulundu. Kendisinin hem Belediye Başkanı hem de bir hayırsever olarak her iki inşaata da her türlü destek ve yardımı yapacağını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır’da sabah Çığlık Cem evinin temelini attıktan sonra Sürgü mahallesine gelerek Camii temelini attıklarını belirtti. Camilerin sadece namaz kılmak amacı ile değil okullardaki gelişen eğitim sisteminin yanında, camilerde de çocukların ve gençlerin manevi yönden eğitim almaları amacıyla kullanılması gerektiğini ifade etti.

Vali Toprak’da konuşmasında “Bu güzel mübarek cuma günü temellini birazdan atacağımız bu camimizin Sürgü’müze, Doğanşehir’imize, ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlar uğurlar getirmesini diliyorum.

Öncelikle dün Mardin Derik İlçe Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk kendisine yönelik bir hain saldırı dolayısıyla yaralanmıştı, bugün sabah kendisinin şehit olduğu haberini aldık. Üzüldük, ülke olarak üzüldük, Allah ülkemize, milletimize, ailesine, tüm yakınlarına ve camiamıza sabırlar versin. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun diyorum.

Şahadete eren kardeşimize rahmet dilerken bugün burada hayırlı bir iş gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız’dan Doğanşehir Belediye Başkanımıza, Dernek görevlilerimizden katkı sağlayan yardımseverlere de teşekkür ediyorum.

Bu güzel camimizin inşallah temelini atıp en kısa zamanda da tamamlayarak güzelliklerle birlikte açılışını gerçekleştirmiş oluruz. Camiler ibadet yerleri, dini inanış yerlerinin esas görevi insanlar arasındaki birliği, beraberliği, sevgiyi, kardeşliği ortaya çıkabilmektedir. Allah'ın bir kul olarak yarattığı ve kendisine döndüğümüzde, yöneliş yaptığımızda ki o imtihanı güzel bir şekilde verebilmemize imkân sağlayan o güzellikleri bu gibi yerlerde yaşatabilmektir, buradan bu güzel meseleyi topluma yansıtabilmektir.

Camilerimiz, ibadet yerlerimiz, Allah'ın mekânı diye ifade ettiğimiz, görevlerimizi ifa ettiğimiz bu güzel mekânların teröriste, terörizme, kardeşliğimize bombardıman yapan bu gibi hain girişimlerin karşısında da sevgiyi, kardeşliği, merhameti, adaleti, güzelliği, birliği ve beraberliği yayması gereken kurumlar ve durumlar olduğunu ifade ediyorum ve bu camimizin de bu güzel hedeflerinizi gerçekleştirme de önemli katkıları olacağını ve olması gerektiğinde ifade ediyorum.

Biz istiyoruz ki insanlarımızın arasındaki ilişkiler dâhil, toplum ilişkileri dâhil, toplumun arasına giren, toplumu kemiren o hastalıklardan arınmış olalım, onlardan uzaklaşmış olalım, tüm toplumumuzu, çocuklarımızı, evlatlarımızı onlardan uzak tutmuş olalım.

Allah'a karşı kulluk vazifemizi camilerimiz de, ibadet yerlerimiz de yerine getirirken camilerimiz, ibadet yerlerimiz diğer taraftan da oradan aldığımız özelliklerle birlikte inanışımızın ve o güzel manevi değerlerimizin atmosferiyle çocuklarımızı, gençlerimizi, ailelerimizi birbirine saygı duyan, sevgi duyan, merhametli, vicdanlı, ahlaklı, toplumun değerleriyle değerlenen, ülkesini, milletini, ülkesinin bekasını seven ve bunu gerçekleştiren insanların yetişmesine katkı sağlayan mekânlar olsun.

Katılmayı çok istediğim ama yoğun programım nedeni ile katılamadığım, sabah temeli atılan cem evimizin de Çığlık ve çevre mahallelerimize, Doğanşehir’imize, ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Bu gibi yerler temel anlamda kulluk vazifemizi daha kolay yapmamızı sağlarken diğer taraftan da güzelliği, sevgiyi, kardeşliği bize yansıtsın, insanlarımızın bir ve beraber olmasıyla birlikte, meşrebi, mezhebi ne olursa olsun, insanlığa güzellikleri hep birlikte yayalım ve bunu kalbimizle birlikte, yüreğimizle birlikte, gönlümüzle birlikte paylaşarak insanlara da yaşatmış olalım.”dedi.

İlçe Müftüsü Bayrak’ın okuduğu duanın adından Sürgü Çarşı Camisinin temeli atıldı.

Doğanşehir Sürgü Çarşı Camii Vali Mustafa Toprak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır Memiş İnan Vahap Küçük Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Şevket Keskin Hacı Mustafa Kılınç Hüseyin Bayrak Sürgü Mahalle Muhtarı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi