Başlığım

Vali Toprak, Üreticinin Alın Terinin Karşılığını Alabilmesi İçin Valilik Olarak, Borsa Olarak Üzerimize Önemli Görevler Düşüyor

Vali Mustafa Toprak’ın katıldığı kokteylde kayısı üreticisi ve fotoğraf sanatçısı M. Orhan Alkaya tarafından hazırlanan "Güneşin Altın Yumurtası" isimli kitap tanıtıldı.

Vali Toprak, Üreticinin Alın Terinin Karşılığını Alabilmesi İçin Valilik Olarak, Borsa Olarak Üzerimize Önemli Görevler Düşüyor
Vali Toprak, Üreticinin Alın Terinin Karşılığını Alabilmesi İçin Valilik Olarak, Borsa Olarak Üzerimize Önemli Görevler Düşüyor
Bu içerik 1581 kez okundu.

Malatya Ticaret Borsasında düzenlenen tanıtım programında Borsa Başkanı Gürsel Özbey, kayısıyı fotoğraflayarak, kayısının tanıtılmasına katkı sağlayan fotoğraf sanatçısı Alkaya'ya teşekkürlerini iletip, bu etkinliğe borsa olarak ev sahipliği yaparak kendisine destek olduklarını ifade etti.

Alkaya’da kayısıyla ilgili bu güne kadar herhangi bir görsel arşivin bulunmadığını bu nedenle de kendisinin bir fotoğraf çalışması yapmaya karar verdiğini belirtti. Alkaya , "Kayısının öyküsünü tohumdan sofraya kadar anlatan bir kitap hazırladım. Kentler büyüdükçe insanlar doğadan uzaklaşıyor, kayısı ve meyvelerin sofralarına gökten düştüğünü sanıyor. Kayısının hangi şartlarda ve kimlerin alın teriyle sofralarına geldiğinin farkında değiller, bunu görmelerini istedim.  " dedi.

Alkaya’ya kitabın hazırlanmasında yol gösteren ve destek olan Malatyalı usta fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’ da duygularını sözlerle değil fotoğraflarla ifade edebileceğini belirterek katılımcıları burada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından kitabın tanıtımı amacıyla hazırlanan sinevizyon gösterisini hayranlıkla izleyen katılımcılar bu güzel çalışmaya olan beğenilerini ve takdirlerini ifade etti.

Sinevizyon gösterisi sonrasında konuşan Vali Toprak’ da, İl olarak, Ülke olarak gurur duyulan bir projenin, bir kitap tanıtımının programına katılmaktan memnuniyet duyduğunu, yapılan bu çalışmayla kayısının tarladan pazara oradan sofraya kadar geçen süreyi zaman dilimini büyük bir meşakkatle fotoğraf karelerine yansıttığı için teşekkür etti.

Vali Toprak, Kitabın hazırlanmasında bu günkü haline kadar geçen süreçte esere verdiği emekten dolayı Alkaya'yı alkışlayarak, "Orhan Bey sadece bir üretici ya da yetiştirici değil, aynı zamanda duygusunu, enerjisini, heyecanını üretimle birlikte tüm insanlıkla paylaşmak üzere bunları güzel bir kitap haline getirdi." dedi.

Vali Toprak, kendisinin de çocukluğunda dedesinin bahçesinde kayısı topladığını anlatarak izlediği sinevizyondaki fotoğrafların, kendisini çocukluğuna, güneşin altında kayısının çekirdeğini çıkararak, kurutmaya bıraktıkları günlere götürdüğünü dile getirdi. Kitabın hazırlanmasında emeği geçen ve editörlüğünü yapan Fotoğraf sanatçısı Aydoğmuş’a, borsa binasında salonu tahsis ederek destek olan Borsa Başkanı Özbey’e, Sponsorluğunu üstlenen işadamı Murat Palancı’ya da ayrıca teşekkür etti.

Vali Toprak, “İlimizin en önemli değer ürünü olan, ihraç ürünü olan kayısının hangi meşakkatle, hangi alın teri ile hangi sıkıntılar içerisinde ama güzellikleri yaşayarak ortaya çıkarıldığını bizlere hatırlatmış oldular.” diyerek Üreticinin alın terinin karşılığını alabilmesi için valilik olarak, borsa olarak, katkı sağlayanlar olarak kendilerine de önemli görevler düştüğünü ve bunu da birlikte gerçekleştirmek adına çalışacaklarını ifade etti.

Vali Toprak, Kayısının turizm alanında değerlendirilmesi gerektiğini gerek ağaçların çiçeklenme döneminde gerekse de ürünün hasat döneminde turizm etkinliği, gezi etkinliği düzenlenerek bu güzelliklerin tanıtılması gerektiği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Alkaya, Vali Toprak ve Başkan Özbey'e tanıtımı yapılan "Güneşin Altın Yumurtası" adlı kitabını hediye etti
Vali Mustafa Toprak Güneşin Altın Yumurtası M. Orhan Alkaya
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi