Başlığım

Manşetlerle Malatya ve İnönü Üniversitesi Sergisi Açıldı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın katılımıyla İletişim Fakültesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen "Manşetlerle Malatya ve İnönü Üniversitesi" sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Manşetlerle Malatya ve İnönü Üniversitesi Sergisi Açıldı
Manşetlerle Malatya ve İnönü Üniversitesi Sergisi Açıldı admins
Bu içerik 881 kez okundu.

İletişim Fakültesi binasında düzenlenen sergiye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Fatma Nisan, Yrd. Doç. Dr. Hasan Topbaş, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel Göğebakan, Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şubesi Müdürü Nihat Abacı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kurdele kesimiyle açılışı yapılan sergide konuşan Rektör Kızılay, sergilenen gazetelerin 1923 yılından günümüze kadar 94 yıllık gazete manşetlerine ait olduğunu belirterek, "Sergide Cumhuriyetin kuruluşundan başlayarak Malatya’daki önemli olayları anlatan aynı zamanda Malatya için çok önemli bir olay olan üniversitemizin 1975'te kuruluşu, ondan önceki İnönü Üniversitesi Kurma Yaşatma Derneğinin kuruluşu, faaliyetleri, üniversitemizin kuruluşu, önemli olayları, geçmişte doksan dört yıllık tarihi süreç içerisinde medyanın en önemli unsuru olan gazeteler, yerel gazeteler gözüyle nasıl görüldüğü, nasıl haberleştirildiği, nasıl topluma aksettirildiğinin sergisini açtık" şeklinde konuştu.

Rektör Kızılay, serginin hem Malatya'nın önemli olaylarını anlattığını hem de İnönü Üniversitesinin kuruluşundan bugüne kadarki bazı haberlerini içerdiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Üniversitemiz için de bu yönüyle çok değerli, çok anlamlı bir sergi. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılında, dün kutlanmasının hemen ardından bugün 30 Ekim'de böyle bir sergiyi açmaktan da çok mutlu oldum. Sergide zaten Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında açılan bir sergi. Burada tabi bazı manşetlerden de söz etmek istiyorum. Öncelikle bu sergide 44 gazete manşeti bulunmakta. Tabi bu eserlerin bazılarını birden çok gazete manşetinin tek bir eserde, tek bir sunuda, posterde verildiğini görüyoruz. Çoğu ise bir gazetenin birinci sayfasını sergide sunuyoruz. Önemli gelişmeleri ve tarihi anılarımızı tazeliyor."

Serginin hazırlanmasında emeği geçen İletişim Fakültesi ve Nezir Kızılkaya'ya teşekkür eden Rektör Kızılay, konuşmasına şöyle devam etti:

"Nezir Kızılkaya 170 bini aşan gazete arşiviyle çok önemli bir arşive sahip. Sağ olsun bunu kitaplaştırdı. Sergilerde sunuyor. Ben tabi ki ondan farklı sergilerde isteyeceğim, Nezir Bey'den hazırlıkları yapmasını isteyeceğim. Böyle büyük bir arşivi tutup Malatya’mızın bilgisine, hizmetine sunduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum. İletişim Fakültemize çok teşekkür ediyorum. Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Önal'a, bu sergide emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sergiyi gençlerimiz, İletişim Fakültesi öğrencilerimiz, üniversitemizin diğer öğrencileri, hocalarımız, personelimiz gezerek Malatya’nın doksan dört yıllık tarihindeki bazı önemli olayları tekrar anıları tazeleyerek okumuş olacaklar. Bir de gazetecilikteki gelişmeleri, buradaki haberlerin içeriğine bakınca şehirdeki gelişmeleri, ülkedeki gelişmeleri de tekrar değerlendirmiş, hatırlamış yeniden yaşı benim gibi ellinin üzerinde olanlar ya da daha da yaşı yüksek olanlar için ise bu yaşanmışlıkları tekrar hatırlamalarına vesile olacağı için ayrı bir önem taşıyor. Ben bu sergiyi bütün öğrencilerimizin, hocalarımızın gezmesini öneriyorum. Diğer çalışanlarımızın gezmesini öneriyorum. Keşke şehirden de gelip gezebilseler. Onu da istiyorum."

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek de çok güzel bir sergiye imza atıldığını belirterek serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Baharçiçek, sergide 1920'li yılların başından itibaren günümüze kadar Malatya'yla ilgili faaliyet ve hizmetlerle ilgili başlıkları, manşetleri gördüklerini ifade ederek, "Bizi biraz geçmişe götürdü. Gerçekten böyle bir serginin İletişim Fakültesi tarafından düzenlenmiş olması ayrıca güzel bir şey. Çünkü medya bir şekilde manşetleri atıyor, haberleri yapıyor ama daha sonra bunlar unutuluyor. Dönüp de elli, altmış, seksen sene önce neler oldu diye baktığımızda gerçekten ilginç, ilgimizi çeken çok güzel anıları burada gördük. Sergiyi düzenleyen herkesi tebrik ederim" şeklinde konuştu.

BİK Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ise İletişim Fakültesinin örnek bir çalışmaya imza attığın kaydederek, şöyle konuştu:

"Biz gazeteleri hep tarihin tanıkları olarak değerlendiriyoruz. İşte gördük elli, altmış, yetmiş yıl önce tüm Malatya’da ne olmuş okuduk. Tarihin tanığı olan gazetelerden her türlü bilgileri de elde edebiliyoruz. İnönü Üniversitesinin kuruluşuyla ilgili güzel haberler var. O tarihte ne kadar mücadele verilmiş, dernek kurulmuş, gazetelerden okuyarak görüyoruz. Böyle bir etkinlik düzenlediği için İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ederim."

 

Konuşmaların ardından Rektör Kızılay ve beraberindekiler sergiyi gezdi.

Nezir Kızılkaya BİK Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi