Başlığım

‘Malatya Tanıtım Günleri’ Ankara'da Başladı

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen ‘Malatya Tanıtım Günleri’ Ankara’da açıldı.

‘Malatya Tanıtım Günleri’ Ankara'da Başladı
‘Malatya Tanıtım Günleri’ Ankara'da Başladı admins
Bu içerik 773 kez okundu.

Başta Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği olmak üzere; ilçeler, odalar, STK’lar tarafından Malatya’nın değerlerinin sergilendiği ‘Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışı, görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 11.00’de düzenlenen açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık, Mehdi Eker, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kâhtalı, eski bakanlardan Güldal Akşit, Malatya eski valileri, Kırgızistan ve Kosova Büyükelçileri, İlçe Belediye Başkanları, Yeni Malatya Spor Kulüp Başkanı Adil Gevrek, Oda başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar, işadamları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. Yazıhan Belediyesi ekipleri tarafından Tura oyununun da sergilendiği törende, protokol konuşmaları yapıldı.

Çakır: Malatya, Anadolu’nun parlayan yıldızı

Törende ilk olarak konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’yı doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra kültürüyle Ankara’da daha iyi bir şekilde tanıtmak üzere bu organizasyonu düzenlediklerini belirterek, Kültür Merkezi’nin tahsis edilmesinden dolayı Kültür Bakanlığı’na teşekkür etti.

Malatya’nın Anadolu’nun çok önemli illerinden bir tanesi olduğunu belirten Başkan Çakır, “9 bin yıllık tarihiyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla, yetiştirdiği devlet ve siyaset adamlarıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle Malatya, Anadolu’nun parlayan yıldızlarından birisidir. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin yanı sıra bütün ilçelerimiz, Odalarımız, STK’larımız hepsi buradalar. Buraya katılan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Açılışımıza katılarak bizleri onurlandıran bakanlarımıza, genel başkan yardımcılarımıza, valilerimize yürekten teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. ‘Malatya Tanıtım Günleri’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Çalık: Malatya’nın sesini, tadını getirdiniz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, Ankara’ya Malatya’nın sesini, tadını, lezzetinin getirildiğini belirterek, “Bize Ankara’yı sıla yaptığınız için gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya’ya ve Malatyalılara hizmet etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Genel Başkan Yardımcısı Çalık, özetle şunları söyledi:

“Malatya, tüm Türkiye’de kayısı ile anılıyor; fakat sadece kayısı değil, insanlarının yiğitliği, mertliği ve güzelliği bizim için en önemli gurur kaynağı. O yiğit ve mert insanlar içerisinde birçok devlet ve siyaset adamı çıkmış. Türkiye’nin siyasetine dünyada yön veren insanlar çıkarmış.

Nerede yaşıyorlarsa yaşasınlar bütün hemşerilerimi Malatya’ya davet ediyorum. Şimdi Malatya zamanı. Malatya’nın yazı da, kışı da, sonbaharı da ilkbaharı da güzel. Her ilçemizin ayrı tadı ve lezzeti var. Bu güzellikleri bugün size Ankara’da hissettirmek istiyoruz. Ama yarından sonra da hepinizi Malatya’ya davet ediyoruz. Malatya dört dörtlük insanların bulunduğu memlekettir.”

Eker: Malatya’yı tanımayan yok

Açılış törenine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker de Malatya’yı tanımayan kimsenin olmadığını belirterek, ‘Malatya’yı herkes biliyor’ dedi.

Eker, “Malatya’yı güzellikleriyle, kültürel birikimiyle, yetiştirdiği devlet ve siyaset adamlarıyla, ürünleriyle, tarımıyla, müziğiyle, folkloruyla Türkiye’de tanımayan yok. Biz sadece bu değerleri, bu ürünleri bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine taşındığı için bu etkinliği önemsiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir köşesindeki güzellikler, değerler ve ürünler bu tür etkinlikler vasıtasıyla Ankara’ya geliyor ve Ankaralılarla buluşuyor. Bu etkinliği düzenleyenleri tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.

Malatya’nın güzelliklerinin bir kısmı Ankara’ya taşınacak, onları bir kez daha yaşayacağız ve o güzellikleri yaratan elleri, gönülleri saygıyla anıyoruz. Bütün Malatya’ya en güzel, en derin saygılarımızı, sevgilerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaban: Malatya, Malatya’da yaşanır

Malatya Valisi Ali Kaban ise görevleri gereği Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden görev yaptıklarını belirterek, Malatya’da görev yapmasından dolayı şanslı ve mutlu olduğunu söyledi.

Malatya Tanıtım Günleri’ne Malatya’nın çok az bir kısmını numunelik olarak 4 gün için getirebildiklerini söyleyen Vali Kaban, Malatya’nın Malatya’da yaşanabileceğini ve tanınabileceğini belirterek, herkesi Malatya’ya davet etti.

Sayan: Suyu sert, insanı mert insanlar

Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan ise yaptığı konuşmada, Malatya’nın kadim tarihi, kültür ve gelenekleriyle Türkiye’ye her anlamda değer katan müstesna bir il olduğunu belirterek, “Suyu sert, insanı mert olan siz değerli Malatyalı hemşerilerimi saygıyla bir kez daha selamlıyorum. Malatyamız sadece ekonomide değil her alanda Türkiye’ye üstün hizmetler yapmış büyük şahsiyetlerle dolu. Ben rahmetli Turgut Özal’ı da burada bir kez daha rahmet ve minnetle yad etmek istiyorum” dedi.

Malatya’nın tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğunu kaydeden Bakan Sayan, özetle şunlara değindi:

“Malatya’mız, Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi dünya kayısı başkenti. Evliya Çelebi’nin sözleriyle Malatyamız, kaynak suları, havası, verimli topraklarıyla bir sular şehridir. Elbette gürül gürül suları, beydağıyla süslenmiş güzel şehrin insanı da bir o kadar güzel ve bir o kadar cömerttir.

Vatan ve millet nedir bunun kıymetini gerçekten Malatyalılar çok iyi biliyor. Biz bunu 15 Temmuz’da yaşadık ve gördük. Malatya’da 15 Temmuz gecesi meydanlar dolu doluydu. Ve ardından 28 gün boyunca demokrasi nöbetlerinde Malatyalılar vatanına, milletine, bayrağına nasıl sahip çıktıklarını çok güzel bir şekilde demokrasi nöbetlerinde bizlere gösterdiler. İşte siz değerli Malatyalı kardeşlerimle bu güzel tarihi, kültürü yaşatmak için bugün hep birlikte buradayız. Ben böyle güzel bir organizasyonda bizleri bir araya getiren, çok değerli valimize, belediye başkanımıza, genel başkan yardımcımıza ve tabii ki her zaman Malatya için gece gündüz demeden koşturan çok kıymetli Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülenet Tüfenkci beyfendiye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada birbirinden güzel Malatya’nın lezzetleriyle, ürünleriyle hep birlikte bir kez daha buluşacağız. Onları hep birlikte tüm Ankaralılara, tüm Türkiye’ye bir kez daha hatırlatacağız. Burada Malatya’ya herkesi davet edeceğiz. Bu tür organizasyonlar tanıtımdan ziyade yerel değerlerin ulusal anlamda kıymetinin bilinmesi açısından, kültürümüzün yaşatılması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürümüz bizim kimliğimizdir. Hiçbir millet kimliksiz, kültürsüz yaşayamaz. Bizi güçlü kılan en önemli değerlerimiz bunlardır. İnşallah bu ortak değerlerimizi paylaşıp, zenginleştirip, insanlarımızın hizmetine sunup, hep birlikte destekleyeceğiz.

Malatyalı bütün kardeşlerimi bu yaptıkları güzel çalışmalardan ötürü bir kez daha tebrik ediyorum. 4. Malatya Tanıtım Günleri’nin hem Malatyalı hemşerilerime hem de ülkemize hayırlar getirmesini umuyorum. Üreticilerimize, esnafımıza bol kazançlar diliyorum. Bu organizasyonda emeği geçen, başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız olmak üzere herkesi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Tüfenkci: Malatya’nın bir kısmını Ankara’ya taşıdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yaptığı konuşmada Malatya’nın bir kısmını Ankara’ya taşımaya çalıştıklarını belirterek, bu organizasyondaki amaçlarının Ankara’da yaşayan Malatyalıların yanı sıra Ankara’da yaşayanları Malatya kültürüyle buluşturmak istediklerini söyledi.

Malatya’nın Türkiye’de birliğin, beraberliğin, sevginin, barışın ve hoşgörünün başkenti olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, Malatya’nın içerisinde farklı kültürler barındıran omurga bir il olduğunu kaydetti. Tüfenkci özetle; “Malatya her zaman istikrardan, huzurdan, barıştan, birlikten ve beraberlikten yana oldu. Tarım ürünleri ve kayısısıyla da sadece Türkiye’de değil, dünyada haklı bir yerde. Biz sadece kayısı ile anılmak istemiyoruz. Üniversitemizle, sanayimizle, en önemlisi de yetiştirdiği insan sermayesiyle de Malatya çok farklı bir yerde. Biz Malatya olarak sadece Malatya değil, Türkiye’ye esasında da dünya insanlığa katkı sunmak istiyoruz. Geçmişten günümüze yetiştirmiş olduğumuz çok çeşitli fikir adamlarıyla, yazarlarıyla, düşünürlerimizle, girişimcimizle, sanayicimizle bu katkıyı verdik, vermeye de devam ediyoruz. Esasında Türkiye ekonomisinde önemli girişimcilerin birçoğuna baktığımızda birçoğunun Malatyalı olduğunu görüyoruz. Malatyalı bu hemşerilerimizin hiçbir zaman mikro milliyetçilik yapmadığını da görürsünüz. Bizim insanlarımız Türkiye’nin birliği ve beraberliği içerisinde, Türkiye’nin kalkınması içerisinde ne katkı veririz, onun hesabını yapmaktadır. Malatyalılarda mütevaziliği, misafirperverliği, güler yüzü, ağırbaşlı, vakur duruşu hemen fark edersiniz. Malatyayı aslında değerli kılan da budur.

Malatya; ruhu olan, o ruhu özenle koruyan, yaşatmaya çalışan ender şehirlerden birisidir. Turgut Özal’a, İsmet İnönü’ye, Galip Demirel’e rahmet diliyorum. Malatya dostları olarak bu açılışa katılan herkese teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayarak buraya kadar teşrif eden Mehdi Eker ağabeyimize, fahri bir hemşerimiz olan Fatma Betül Sayan bakanımıza teşekkür ediyorum. Kendisini Malatya’nın fahri hemşehrisi ilan ediyoruz.”

Konuşmaların ardından “Malatya Tanıtım Günleri” nin açılışı yapılarak, stantlar gezildi.

 

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan “Malatya Tanıtım Günleri”nde 50 dolayında stant açılırken, stantlarda Malatya’nın değerleri sergileniyor. 15 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak olan ‘Tanıtım Günleri’ açılışla birlikte yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Fatma Betül Sayan Malatya Valisi Ali Kaban Ali Kaban Öznur Çalık Mehdi Eker Mustafa Şahin Malatya Büyükşehir Belediyesi Ahmet Çakır İnönü Üniversitesi Prof.Dr. Ahmet Kızılay Hakan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi