Başlığım

Yerel Basın ve Gazetecilik Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından “Yerel Basın ve Gazetecilik” konulu konferans düzenlendi.

Yerel Basın ve Gazetecilik Konferansı Düzenlendi
Yerel Basın ve Gazetecilik Konferansı Düzenlendi admins
Bu içerik 829 kez okundu.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda düzenlenen konferansa, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan, Gazetecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Mehmet Barış Yılmaz, Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gazetecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Barış Yılmaz, konferansta yerel basının ne olduğunu biraz daha kavramaya çalışacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Aslında bence yerel basın bir ülkenin demokratikleşme seviyesini gösteren en önemli yansımadır. Çünkü sadece ulusal bazda değil yerel bazda da haberlerin insanlara ulaştırılması dikkat çekici noktaların vurgulanması ve bir anlamda yönetenlerin halk tarafından denetlenmesi adına çok önemli bir görev üstleniyor. Bunu son derece önemsiyoruz. Biz de İletişim Fakültesi ve özelde Gazetecilik bölümü olarak bu konuya son derece önem veriyoruz ve yaptığımız etkinlikte de bunun yansımalarını görüyoruz. Özellikle uygulamalı bir alan olarak gazetecilik sadece sınıf ortamında teorik bilgilerle yeterli kalmayacağını düşünüyoruz. Bu anlamda da elimizden geldiğince siz değerli öğrencilerimize bunun uygulamalarının göstermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda fakültemiz bünyesinde bulunan İNÜHABER Merkezimiz ve bir gazetemiz var. Belki bir çok iletişim fakültesinin gazetecilik bölümünde okuyanlar bu imkanlardan yararlanamıyorlar. Kamera, fotoğraf makinesi kullanmak, haber yazmak, kaynaklara ulaşmak ve bunları doğru şekilde uygulamak sadece teorik anlamda verilen bilgilerle mümkün değildir. Bununla birlikte bu alanda yapılan uygulama çalışmalarında son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Yılmaz, İletişim Fakültesi bünyesindeki İNÜHABER Merkezi ve burada çıkarılan gazetede öğrencilerin büyük emeklerinin olduğunu ifade ederek, “Bunu belki ilk günlerde, ilk zamanlarda öğrencilik hayatınızda çok fazla anlayamayacaksınız ama ilerleyen süreçte bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu özellikle iş bulmak için piyasaya çıktığınızda çok daha iyi göreceksiniz” dedi.

BİK Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ise BİK’in Türkiye’de 41 ilde şubesinin olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Basın İlan Kurumu ne yapıyor belki fazla bilmeyen de vardır. Öyle tanınan bir kurum değil.   Resmi kurumların resmi ilanlarında aracılık yapıp gazetelerde yayınlatılmasını sağlıyor. Yani yine  bir aracı kuruluş, kurum olarak da nitelendirebiliriz. Basın İlan Kurumu bu aracılık hizmetlerinin yanı sıra basına yardım konusunda da üzerine düşen  görevi yapıyor. Basın derneklerine her yıl karşılıksız yardım yapıyor. En fazla sarı kartı olan basın derneklerine, gazetecilere borç para desteği veriyor. Faizsiz  olarak muhtaçlık ve ölüm yardımı yapıyor. Bizim esas muhatap aldığımız gazetelerdir. Basın içerisinde biliyorsunuz radyo, televizyon var ama bizim Basın İlan Kurumunun iştikak alanı sadece gazetelerdir.”

Abacı, son yıllarda internetin gelişmesiyle birlikte gazete satışlarında geçmişe oranla düşüş yaşandığını kaydederek, “Gazetelerin temelinde fedakarlık, objektiflik, doğruluk vardır. Gazeteci demokrasinin teminatı altında olması gerekir. Gazeteci halkın sesi demektir. Gazetecilikte bilgi, birikim, kabiliyet her zaman gereklidir. Gazeteci tarafsız ve hızlı olmalı, toplumun gözü kulağı ve sesi olan basın toplumun yararını da gözeterek haber yapmalı diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Malatya’da günlük olarak yedi gazetenin yayınlandığını ve bunun dördünün resmi ilan aldığını anımsatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Malatya’da yayın yapan on dört radyo var, yedi de televizyon var. Bunun ikisi uyduda yayın yapıyor, seksen civarında da Malatya mahreçli web sitesi var. Önümüzdeki günlerde bu web siteleri konusunda bir kanun hazırlığı var. Çıkarsa web siteleriyle ilgili de şu anda Türkiye’de yaşanan sıkıntılarda giderilmiş olacak. Bu arada sizlere tavsiyem ne kadar donanımlı olursanız o kadar aranan insan olursunuz. Türkçe dışında bir yabancı dil öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Mesleğinizde bilgisayarı çok iyi kullanmasını, montajı, fotoğraf ve kamera çekimlerini iyi bilmelisiniz. Kamuoyu sizleri her şeyi bilen olarak görüyor. O sebeple gündemi çok iyi takip etmelisiniz. Türkiye gündemi nedir? Dünya gündemi nedir? Bu meslekte olacaksınız her şeyi bileceksiniz.”

 

Konuşmaların ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Abacı’ya konferansa katılımından dolayı plaket takdim etti.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonu Prof. Dr. Mehmet Önal Nihat Abacı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Barış Yılmaz
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi