Başlığım

Esra Tüfenkci Suriyeli Sığınmacıları Unutmadı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin eşi Esra Tüfenkci ve Vali Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban konteyner kentte barınan Suriyeli sığınmacıları ziyaret etti.

Esra Tüfenkci Suriyeli Sığınmacıları Unutmadı
Esra Tüfenkci Suriyeli Sığınmacıları Unutmadı admins
Bu içerik 1642 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin eşi Esra Tüfenkci, konteyner kentte barınan Suriyeli çocuklar tarafından yapılan resimlerden oluşan serginin açılışını gerçekleştirdi.

Çocukların yaptıkları resimleri yakından inceleyen Bayan Tüfenkci sergide emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Daha sonra Vali Ali Kaban'ın eşi Neriman Kaban ve İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal'ın eşi Kadriye Urhal ile birlikte minik Suriyelilerin eğitim gördüğü anasınıfına geçen Bayan Tüfenkci, buradaki çocuklarla tek tek ilgilendi. Suriyeli miniklere çikolata dağıtan Bayan Tüfenkci, buradaki incelemelerinin ardından meslek kurslarının verildiği merkeze geçti. Burada bilgisayar, satranç, ve kuaför kurslarını ziyaret eden Bayan Tüfenkci ve heyet, AFAD İl Müdürü Mustafa Akar'dan konteyner kent ile ilgili brifing aldı. Suriyeli öğrencilerin eğitim ve öğretim durumları hakkında bilgi veren Beydağı Geçici Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü Hacı Mevlüt Kılıç ise şunları kaydetti:

"Kampüsümüzde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz eğitim ve öğretim görmektedir. Ayrıca sosyal tesisler de Halk Eğitim Merkezi faaliyetleri yapılmaktadır. Halk eğitim faaliyetlerinde sosyal ve kültürel kurslar, sportif kurslar ve mesleki kurslar yer almaktadır. Ayrıca Beydağı Geçici Barınma Merkezi'nde ikamet edip İnönü Üniversitesi ve ülkemizdeki diğer üniversitelere devam eden-yerleşen öğrenci sayısı 230 kişidir. Beydağı Geçici Barınma Merkezinde halen Türk eğitim sistemi ve Suriye eğitim sistemi ile birlikte eğitim ve öğretim gören öğrenci sayısı 3 bin 600 civarındadır. Merkezde 115 Türk öğretmen ve 185 Suriyeli gönüllü eğitici görev yapmaktadır. Ayrıca belirli gün ve haftalara münhasır kampta yapılan sosyal etkinliklerden en azami derecede faydalanılmaktadır."

 

Bayan Tüfenkci ve Bayan Kaban son olarak Suriyeli Şaban el Ragıp ailesinin misafiri oldu. Burada ailenin sorun ve taleplerini dinleyen Esra Tüfenkci, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi bizler Suriyeli kardeşlerimize ensar olduk. Kardeşlerimizle ekmeğimizi bölüşüyoruz, çünkü bizim kültür ve inancımız bunu gerektirmektedir" diye konuştu.

Esra Tüfenkci Neriman Kaban Mustafa Akar
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi