Başlığım

Muhtarlar Akademisi Diploma Töreni Yapıldı

İnönü Üniversitesi ile Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Muhtarlar Akademisi Diploma Töreni" ile muhtarlara diplomaları verildi.

Muhtarlar Akademisi Diploma Töreni Yapıldı
Muhtarlar Akademisi Diploma Töreni Yapıldı admins
Bu içerik 1756 kez okundu.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Emniyet Müdürü Ömer Urhal, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, oda başkanları, akademik ve idari personel ile muhtarlık akademisinde eğitim gören muhtarlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Daha sonra konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, muhtarların milletin kılcal damarları olduğunu belirterek, "Toplumla devlet arasındaki ilişkiyi doğrudan kuran seçkin liderlerdir. Milletin değerlerini taşıyan toplumun seçilmiş temsilcileridir. Milli iradenin temsilcileridir" şeklinde konuştu.

Rektör Kızılay, günümüzde; sürekli eğitim, hayat boyu öğrenme, hizmet içi eğitim her alanda çok önemli hale geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Üniversitemizin birikimini; bu açıdan şehrimizin ve ülkemizin, insanımızın hizmetine sunmak temel amacımızdır. Üniversitemiz 42 yıllık birikime, güçlü beşeri sermayeye sahiptir. Eğitim-öğretim kapasitesi, araştırma faaliyetleri, kültür, sanat ve spor etkinlikleri ile şehrimize ve ülkemize değer katmaktadır. Üniversitemiz ile Malatya Büyükşehir Belediyesi, muhtar derneklerinin başkanları ile istişare ederek Muhtarlar Akademisi eğitim programını düzenledi. Mart ve nisan aylarında dört haftalık program başarıyla gerçekleştirildi. Bu program çerçevesinde muhtarlarımıza, alanlarında uzman olan öğretim üyelerimiz tarafından 'Beden Dili, İletişim, Devlet Teşkilatı, Resmi Yazışma, İnsan Kaynakları, Temel Hukuk Okuryazarlığı, Uyuşmazlık ve Arabuluculuk, Liderlik ve Girişimcilik' konularında dersler verildi. Ayrıca 'Vatandaşlık Bilinci ve Muhtarlar', 'Sağlık Hizmetlerine Ulaşma ve Muhtarlar' ve 'Kamu Güvenliği ve Muhtarlar' konularında kapsamlı konferans, panel ve toplantılar düzenlendi. Eğitim programı sonrası sınav yapıldı. Sınavı başarıyla geçen muhtarlarımıza sertifikaları hemen hazırlandı fakat tören biraz gecikti. Bugün sertifikalarını veriyoruz. Derslere büyük bir ilgi ve titizlikle devam eden ve sertifika alan muhtarlarımızı kutluyorum. Programın düzenlenmesinde büyük emeği olan Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek ve Daire Başkanı Murat Nalçacı’ya teşekkür ederim. Sayın Bakanım, muhtarlar akademisi sertifika verilmesi törenine ve üniversitemize teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Tüm misafirlerimize sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum."

"Eğitimin Yaşı Yoktur"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da muhtarlık akademisi eğitimine üst düzey bir katılım olduğuna değinerek, "Bu da muhtarlarımızın işlerini ne kadar önemsediklerinin bir göstergesi. Eğitimin kesinlikle bir yaşı yoktur. Biz ne zaman öğrenmeyi bırakırsak o zaman yaşlanmaya başlıyoruz. Biz hiçbir zaman öğrenmeyi, araştırmayı bırakmayacağız, bu heyecanımızı kaybetmeyeceğimiz. Muhtarlarımız, toplumumuzun önderleri. Nereye gitsek muhtarlarımızla yapılması gereken işleri ve sorunları birlikte planlıyoruz. Bu süreç içerisinde Malatya’da büyük bir değişim oldu. Kenti yeniden inşa ettik. Malatya’nın her noktasını, her kademesini tepeden tırnağa inşa ediyoruz. Altyapı da dahil. Kolay kolay kimsenin giremeyeceği bir altyapı inşaatına giriştik. Sadece merkezde değil bütün ilçelerimizde de bu çalışmalarımız devam ediyor. Muhtarlarımızla birlikte el ele çalışıyoruz. Bu programa katılmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Muhtarlarımızın bu akademide aldıkları konuların hepsi elzem konular. Emeği geçen başta rektörümüz ve bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum. Aynı şekilde mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de devleti en ücra köşelerde temsil eden makamın muhtarlık makamı olduğuna değinerek, "Ben de 20 yıl muhtarlık yapmış bir babanın evladıyım. O dönemlerdeki muhtarlık işleyişiyle şu andaki muhtarlığın ne kadar farklı olduğunun herhalde farkındayız. Başta sayın cumhurbaşkanımız bu güne kadar yapmış oldukları haftalık her faaliyeti her aktivitesi içerisinde mutlaka muhtarlarla bir gününün var olduğunu görüyoruz. Bu da işte devletle millettin kaynaşması devletle milletin bütünleşmesi ve devletle millettin barışık olması noktasındaki güzelliklerden bir tanesi" şeklinde konuştu.

Malatya Valisi Ali Kaban da dünyanın iki kutuplu olduğu bir zaman diliminde yönetimlerin sadece Türkiye'de değil eğer incelikle bakılırsa dünyanın her yerinde demir perdede ve demir perde dışında bütün liberal özgür dünyada genellikle hukuk ve mevzuat üzerinden okunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"O zamanlar hukuk ve mevzuatın egemen olduğu zamanlardı ama iki kutuplu dünya bittikten sonra bir on yıl kadar tek kutupluluk devresi yaşandı. Arkasından şimdi çok kutupluluğu yaşıyoruz. Şimdi çok kutuplulukta da artık mevzuat ve kanun hükümlerinden ziyade daha çok toplumlarda oylaşmanın egemen olabilmesi için müthiş çalışmalar var. Ülkemizde de bu anlamda sayın cumhurbaşkanımızın inisiyatifiyle ciddi manada bir oydaşmayı arttırıcı müthiş çalışmalar yapılıyor. İşte o çalışmaların belki de en hassas olduğu yerlerden birisi muhtarlık müessesesi üzerinden yapılan çalışmalardır. O çalışmanın bir sonucudur ki toplumda gittikçe çok kutupluluğun bir doğal neticesi olarak daha hassas ve kavgaya hazır bir dünyada toplumun çimentosunun daha sağlam kalması gerektiği bir zamanda yapılan bu çalışmaları ancak kutlayabiliriz. Ben bu anlamda çok değerli akademin başındaki sayın rektörümüzün şahsında bütün akademisyenleri ve büyükşehir belediyemizin başkanı şahsında bütün büyükşehir belediyesi çalışanlarını tebrik ediyorum."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise muhtarların hayatın ve siyasetin kitabını yazmış olan insanlar olduğunu söyledi.

"Milletle Bütünleşen Muhtarların Çok Başarılı Olduklarını Görüyoruz"

Tüfenkci, il başkanlığı yaptığı dönemde bir çok muhtarı yakından izlediğini anımsatarak şöyle konuştu:

"Onların iki dönem, üç dönem hem seçilmelerine hem mahallelerine hakim olmalarını gerçekten dikkatle izliyordum. Nasıl başardıklarını, neler yaptıklarını izleyerek kendime ders çıkarmaya çalışıyordum. Bu derslerin bir kısmını da aldım ve gördüm. O derslerin en önemlisi mahallesiyle, köyüyle yani orada yaşayan halkıyla irtibatını koparmayan onlarla iç içe olan muhtarlar başarılı oluyorlar. Biz de onun için iç siyasette milletle irtibatımızı kesmemeye çalışıyoruz. Çünkü eğer bu millete eğer birisi istikamet verecekse o da milletin kendisi olduğuna inanıyoruz. Muhtarlarımızla, milletle bütünleşen muhtarların gerçekten çok da başarılı olduklarını görüyoruz. Ben sizlerle gurur duyuyorum. Malatyalı muhtarlarla gurur duyuyorum. Türkiye'nin birçok yerine gittik gerçekten bunu samimi olarak söylüyorum, hem yerel yönetimlerimiz hem muhtarlarımız sorunları çözme ve takip etme noktasında çok başarılılar. Hem takibi hem sorunlarıyla ilgilenmeleri hem siyasetçilerle olan irtibatları Malatya'nın kalkınmasında ve gelişmesinde ne kadar önemli rol oynandığını, oynadığınızı görüyoruz. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum."

Muhtarların devletin yereldeki temsilcileri olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Baktığımız zaman muhtarlarımızın geldiği aşama itibariyle muhtarlık eşittir muhtariyet özerklik demektir. Bu noktada sizlerde bu muhtariyeti, bu özerkliği temsil ettiğiniz mahallenin, mahalleli lehine kullandığınızda ve yerel yönetimlerle iyi bir ilişki geliştirdiğinizde o mahallenin, o semtin gerçekten o kasabanın çok farklı noktalara gittiğini görüyoruz" dedi.

 

Muhtarlara akademisinde ders veren Malatya Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem ve akademik personele plaket takdim edilmesinin ardından protokol Bakan Tüfenkci tarafından Muhtarlar Akademisinden mezun olan muhtarlara diplomaları verildi.

Muhtarlar Akademisi Ömer Urhal Doç. Dr. İlhan Erdem
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi