Başlığım

Damızlık Dişi Hayvan Kesim Yasağı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 04.12.2017 tarih ve 96284370-325.14.01-E.3065457 sayılı yazısına istinaden Malatya İli Hayvan Sağlık ve Zabıtası Komisyonunun 11.12.2017 tarih ve 2017/3 sayılı kararı ile damızlık değeri taşıyan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesimi yasaklandığı duyuruldu.

Damızlık Dişi Hayvan Kesim Yasağı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Damızlık Dişi Hayvan Kesim Yasağı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı admins
Bu içerik 2078 kez okundu.

Kararın geniş kitlelere ulaşmasının sağlanması amacıyla ilimizde hayvancılık alanında faaliyet gösteren tüm Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya İl Müdürü Tahir Macit, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK ile Malatya’da hayvancılık alanında faaliyet gösteren tüm STK'lar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü  Tahir MACİT, "Ülkemiz ve İlimiz hayvancılığının arzu edilen seviye ulaşması ve hayvansal ürün ihtiyacımızın (özellikle et ihtiyacının) milli ve yerel kaynaklardan karşılanması Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzün en önemli önceliklerinden biridir. Hayvansal ürün ihtiyacının milli kaynaklardan karşılanmasının en önemli faktörlerinden biri de hayvan sayısının istenilen seviyeye ulaşmasıdır. Hayvan sayısında artışı temin etmek için ise gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesimine izin verilmemesi gerekmektedir. Bu amaçla Malatya Hayvan Sağlık ve Zabıtası Komisyonu olarak toplanarak damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesiminin yasaklanması ile ilgili komisyon kararını aldık. Bu kararımızın tüm yetiştiricilerimize ulaşmasını sağlamak amacıyla bugün burada siz STK'lara bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz." dedi.

 

Daha sonra Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK tarafından alınan komisyon kararının içeriği hakkında bilgilendirme yapıldı. STK'ların soru ve görüşleri alınarak konu hakkında geniş kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirildi.

Tahir Macit Zeki SADAK Malatya İli Hayvan Sağlık ve Zabıtası Komisyonu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi