Başlığım

“Malatya’da Sanat Rüzgari Esecek”

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Film Festivali görkemli bir açılış töreni ile başladı.

“Malatya’da Sanat Rüzgari Esecek”
“Malatya’da Sanat Rüzgari Esecek”
Bu içerik 787 kez okundu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni yapıldı.

Malatya Nikâh Sarayı’nda festivalin açılışı için düzenlenen gala gecesine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya AK Parti Milletvekilleri ve MKYK Üyeleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık ile Festival Direktörü Suat Köçer’in yanı sıra, sinema ve televizyon dünyasının önemli isimlerinin aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

Kırmızı Halı geçişinin ardından, misafirlerin yerlerini almalarıyla birlikte, NTV tarafından canlı olarak yayınlanan açılış töreni, festival için hazırlanan tanıtım videosunun gösterilmesi ile başladı. 

Polat: “Malatya’da Sanat Rüzgarı Esecek”

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: “Malatya doğunun batısı, batının doğusu olarak nitelendirdiğimiz; ülkemizin yükselen bir değeri. Alevi’siyle Sünni’siyle, Türk’üyle Kürt’üyle, zenginiyle fakiriyle hoşgörü, sevgi ve muhabbet içerisinde yaşayan ve bunu benliklerine sindirmiş bir şehrimiz. Sekizincisini tertip ettiğimiz Malatya Film Festivali, uluslararası özelliğiyle Türkiye’mizde değeri olan ve hepimizin bir adım öteye nasıl götürebiliriz dediğimiz bir çalışma.  Malatya’da 1 hafta boyunca sanat rüzgarları esecek.  Şehrimizin genci, yaşlısı, çocuğu, engellisi olmak üzere tüm vatandaşlarına, 1 hafta boyunca sinema gösterimleri yapılacak. Malatya merkez ve diğer 11 ilçemizde gösterimler olacak, Huzurevinde, çocuk yuvasında, Suriye kampında sinema gösterimleri olacak. Vatandaşlarımıza çok güzel bir festival yaşatmış olacağız.”

Polat: “Sanatsal ve Kültürel Merkezlerimiz Vatandaşlarımızın Hizmetinde”

“Şehrimizin ve insanımızın kültürel ve sosyal alanlarda daha kaliteli hizmet sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Sanatsal anlamda vatandaşlarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için, Sanat Merkezi, Kültür Evi, Radyo Gramofon ve Fotoğraf Makinesi Müzeleri gibi birçok merkezimiz mevcut. Sanatın geleceğimiz için öneminin farkında olarak, çalışmalarımızı bu minvalde ilerletiyoruz.” dedi.

Çalık: “44. Film Festivallerini de Görmek Nasip Olur”

AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın yıldızlar şehri olduğunu ifade ederek, Malatya’dan sanat, spor ve siyaset alanında yıldızlarının bol olduğunu belirtti.

Çalık, Malatya’nın sanatla buluştuğu bir günü yaşadıklarını kaydederek, “Birincisini düzenlediğimiz zaman bugünlere kadar geleceğini tahmin etmemiştik. Malatya yıldızlar şehri. Bugün 8’incisini gerçekleştirdiğimiz festivalin 44’lerini, 444’lerini görmeyi temenni ediyorum.”dedi.

Tüfenkci: “Festivalin Gelenekselleşmesini Önemsiyoruz”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise “Malatya sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün, muhabbetin şehri. Malatya, birçok etnik gurubun, dini inanışların bir arada hoşgörüyle yaşadığı Malatya’mızın böyle bir organizasyona ev sahipliği yapması önemli. Bu organizasyonun sekizincisinin yapılması her şeyden önemli artık gelenekselleşmesini önemsiyoruz” diye konuştu.

Vali Baruş: “Sinema Sanatı Şehrimiz ve Ülkemiz İçin Önemli”

Malatya Valisi ve Festivalin Onursal Başkanı Aydın Baruş da insan yaşamının sanattan ayrı düşünülemeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Sanat olmadan siyah beyaz yaşarız, renklerinin farkına varamayız. Sanatın duygu ve düşünce dünyamızda sürekli yer alması çok önemli. Film izlerken dramlarda hep birlikte ağlarız komedilerde hep birlikte gülümseriz ve izlediğimiz bir filmden etkilenerek hayata dair düşüncelerimizi birlikte paylaşma ihtiyacı duyarız. Sinema sanatının hem ilimiz hem de ülkemiz için önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu festival kapsamında toplumun çok değişik kesimleri değişik ustalarımızın filmlerini izleme bahtiyarlığına erişeceklerdir.”

Uluslararası ve Ulusal Yarışma Filmleri’nin barkovizyonda tek tek tanıtılmasından sonra jüri üyeleri de isimleriyle anons edilerek konuklara tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden sinema emekçilerinin fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda, duygusal dakikalar yaşandı.

‘Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’

Festivalde bu yıl ilk kez takdim edilen ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’ ise Malatya Yeşil Sinemaları kurucusu ve sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verildi.

Ödülünü Türkiye sinemasının en önemli yapımcılarından Abdurrahman Keskiner’den alan Hüseyin Yeşil, Malatya’ya gelen bütün sinemacılara hoşgeldin dileklerini iletti ve festival yönetimine teşekkür etti. 

Cemal Okan ise aldığı ödülü babasına ithaf etti ve ‘Ben bu bayrağı devraldım, bu ödülü babama adıyorum’ ifadelerini kullandı. Ödülünü yönetmen Atalay Taşdiken’in elinden alan Okan’ın son derece duygulandığı gözlendi.

‘Sinema Emek Ödülü’

Makyaj sanatçısı Derya Ergün’e de ‘Sinema Emek Ödülü’ takdim edildi. 

Ergün, ödülünü Malatya Valisi Aydın Baruş’un elinden aldı. Baruş ödülü vermeden önce yaptığı konuşmasında sinema sanatının öneminden bahsederek, festivalde ödül alacak tüm katılımcıları şimdiden tebrik etti.

Derya Ergün ise ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, makyaj sanatında verilen ödüllerin Türkiye’de de karşılık bulmasından duyduğu mutluluğu belirterek, festival yönetimine teşekkür etti.

Onur Ödülleri

Programda usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman Sınav’a da "Kristal Kayısı Onur Ödülü" verildi.

Osman Sınav: ‘Benim için yapılmaya değer tek şey sinema’

Yönetmen Osman Sınav’a ödülünü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat takdim etti. Sınav’a ödülünü verirken yönetmenin sinemaya yıllardır verdiği emeği vurgulayan Polat, şu sözleri kaydetti:

‘Bu ödülü vermek benim için bir şeref. Osman Hoca sinema sektörüne, televizyon sektörüne çok büyük emekleri olmuş bir üstadımız, bir büyüğümüz. Başta ona, onunla birlikte Cem Yılmaz’a, Şener Şen’e, burada adını sayamadığım, Malatya’yı şenlendiren, Malatya’da sanat rüzgârı estiren bütün misafirlerimize tekrar teşekkür ediyorum.’

Unutulmaz filmlerin ve televizyon yapımlarının yönetmeni Sınav, hâlâ sinema yapmaya devam etmekten duyduğu mutluluğu belirterek, ‘Benim için yapılmaya değer tek şey sinema’ ifadelerini kullandı ve festival yönetimine teşekkürlerini sundu.

Perran Kutman: ‘Tek dileğim genç oyuncuların sevgileriyle ilerlemeleri’

Türkiye sineması ve televizyonlarının efsane ismi Perran Kutman ise ödülünü bir başka usta oyuncu Şerif Sezer’in elinden aldı. Ödülünü almadan önce Kutman’ın yıllar önce seslendirdiği bir şarkının TRT Arşivi’nden ulaştırılan görüntüleri barkovizyonda gösterilerek Kutman’a sürpriz yapıldı. Usta sanatçının bu jest karşısında oldukça duygulandığı gözlendi.

Kutman, konuşmasında genç oyunculara iyi dileklerini iletti ve şöyle konuştu:

 ‘53 yıldır bu mesleği yüreğimle, sevgimle, saygımla icra ediyorum. Neticesinde böyle bir ödülle taçlandırılıyorum. Bundan sonraki tek dileğim genç oyuncuların yürekleriyle, sevgileriyle, saygılarıyla ilerlemeleridir.

Şener Şen: ‘Cem Yılmaz, benden sonraki kuşağın en parlak oyuncularından’

Şener Şen’e ödülünü takdim etmek üzere sahneye gelen Cem Yılmaz’ın usta oyuncu hakkındaki şu sözleri salondan büyük alkış aldı:

‘Usta nasıl olur? Güzel şeyleri bu böyle yapılır diye anlatan değil, onu yapan kişi usta olur. Şener Abi her geçen gün biz çıraklarından daha güzel şeyler yaparak bizi zorluyor. Böyle bir ustayla aynı filmde, aynı karede, aynı sahnede olmak çok büyük onur. Çok mutluyum.’

Şener Şen, yaptığı konuşmada, Cem Yılmaz’ın hatırşinas övgüleri için teşekkür etti ve şunları kaydetti:

‘Ben de bu ödülü benden sonraki kuşağın en parlak oyuncuları arasında olan Cem Yılmaz’ın elinden almaktan onur duydum. Tanıtım filmini izlerken beraber çok güzel işler yaptığımız Kemal Sunal’ı, İlyas Salman’ı görmek, bu güzel insanları hatırlamak beni ayrıca duygulandırdı. Malatya’nın böyle güzel bir özelliği var. Hem siyaset hem sanat alanında büyük insanlar yetiştirmiş bir şehrimizdir. Bütün Malatyalıları sevgi saygıyla selamlıyorum.’

Şener Şen ayrıca, konuşması vesilesiyle ‘Zengin Mutfağı’ adlı yeni tiyatro oyununun da müjdesini verdi.

8. Uluslararası Malatya Film Festivali, film gösterimleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle 15 Kasım’a kadar Malatya'da kültür ve sanat rüzgarı estirmeye devam edecek.

Derya Ergün Hacı Uğur Polat cem yılmaz malatya film festivali Osman Sınav Şener şen perran kutman ilyas salman cemal okan Derya Ergün Hacı Uğur Polat cem yılmaz malatya film festivali Osman Sınav Şener şen
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi