Başlığım

Yazıhan’da Hububat Hasadı Tarla Günü

"Yeni Geliştirilen Buğday ve Arpa Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" kapsamında ekimi gerçekleştirilen yeni Buğday ve Arpa Çeşitlerinin düzenlenen Tarla Günü ile hasadına başlandı.

Yazıhan’da Hububat Hasadı Tarla Günü
Yazıhan’da Hububat Hasadı Tarla Günü admins
Bu içerik 850 kez okundu.

Yazıhan İlçesi Karaca Mahallesinde düzenlenen Tarla Gününe İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Yazıhan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zafer Tanrıverdi, teknik personeller ve üreticiler katıldılar.

Hasada başlamadan önce projeyle ilgili değerlendirmeler yapan İl Müdürü Tahir Macit "İlimizde özellikle Yazıhan, Arguvan ve Arapgir İlçelerinde kuru şartlarda buğday ve arpa üretimi yapılmaktadır. İlimiz Orta Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgeleri arasında geçiş bölgesi olup, yıllık yağış oranı çok düşük ve kışları sert geçmektedir. Bu nedenle, İl Müdürlüğümüz ve Konya Bahri Dağdaş Uluslar Arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan ve yürütülen "Yeni Geliştirilen Buğday ve Arpa Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" kapsamında, Yazıhan ilçemizde her bir çeşit için 2,5 dekarlık alanda demonstrasyon çalışması yapılmıştır. Ekmeklik buğday çeşitlerinden kuraklığa ve soğuğa dayanıklı, sarı pas ve sürme hastalığına toleranslı olan Eraybey ve Bozkır çeşitleri ile arpa çeşitlerinden kuraklığa dayanıklı, soğuğa orta hassas, arpa lekesi ve rastığa orta dayanıklı Larende çeşidinin bölgemizde kuraklığa, soğuğa karşı dayanıklılığı ve verim karşılaştırması çalışması yapılmıştır.

Uygulamalı olarak sahada yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesi neticesinde, bölgemize adapte olan yüksek verime haiz en uygun çeşitler belirlenip daha geniş alanlarda üretim yapılabilmesi için çiftçilerimize tavsiyelerde bulunulacaktır.

Projede emeği geçen çiftçilerimize ve teknik personellerimize teşekkür ediyor, projenin ilimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum."dedi.

Tarlada yapılan hasat sonrasında Karaca Mahallesi Kültür Merkezi'nde üreticilerle bir araya gelen İl Müdürümüz Sayın Tahir Macit burada üreticilerin projeyle ilgili taleplerini ve diğer tarımsal konulardaki sorunlarını dinleyerek, çözüm için gerekli yardım ve teknik desteğin sağlanacağını belirtti.

Yazıhan Karaca köyü Tahir Macit
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi