Başlığım

Malatya'da, 5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu başarıyla tamamlandı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde 12 Haziran’da gerçekleştirilen canlıdan canlıya 5 alıcıdan 5 vericiye eş zamanlı olarak yapılan ameliyatların sonuçlarını açıklamak ve nakil yapılan hastaların durumlarıyla ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay nakil yapılan hastaların durumlarının iyi olduğu ve artık taburcu edilmeye başlandığı açıklandı.

Malatya'da, 5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu başarıyla tamamlandı
Malatya'da, 5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu başarıyla tamamlandı admins
Bu içerik 899 kez okundu.

Basın toplantısına Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Başhekim Prof. Dr. Ali Beytur, hastane yönetimi, karaciğer nakli enstitüsü doktorları, hastalar, hasta yakınları ve basın mensupları katıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde basına yaptığı açıklamada ameliyatların başarıyla tamamlandığını, hastaların hepsinin sağlık durumlarını iyi olduğunu, bir kısmının taburcu olduğunu ve bir kısmının da yakın zamanda taburcu olacağını ifade etmek amacıyla basın toplantısını düzenlediklerini söyledi.

Rektör Kızılay, Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün 2002 yılından bu yana 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini söyleyerek konuşmalarına şöyle devam etti:

“12 Haziran’da canlıdan canlıya 5 alıcıdan ve 5 vericiye eş zamanlı olarak yapılan karaciğer nakliyle enstitümüz dünyada bir numara olduğunu ülkemize, Avrupa’ya hem de dünyaya başarılı bir şekilde göstermiş oldu. Uzun yıllar Avrupa’da birinci, dünyada ikinci olan karaciğer nakli merkezimiz yapılan nakille dünyada da bu konuda en güçlü, en büyük merkez olduğunu şeffaf ve net bir şekilde gösterdi.”

Rektör Kızılay, nakil organizasyonunda amaçlarının İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün kapasitesini dünyaya duyurmak olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bunun için bazı araçlar gerekiyor. Bu Guinness Rekorlar Kitabı başvurusu araçlardan biri. Sağlıkta, ameliyatta rekor olmaz. Bunu ben bir hekim olarak biliyorum. Bütün karaciğer nakil ekibimiz en hassas şekilde cerrah gözüyle yürüttü. Sürecin başında başvuruyu yaptık. Arkasından ameliyat sürecini canlı yayında 10 ayrı ekranda takip edildi. Uluslararası şahitler de ameliyatları izledi. Dosyamız hazır, son hastamızı taburcu edince bunu göndereceğiz. Karaciğer nakli enstitüsünün bu başarısının Türkiye’nin ve dünyanın gözü önünde yaptığı önemli çalışmanın sadece Guinness değil dünya tıp tarihine de altın harflerle yazıldığını ifade etmek istiyorum.”

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, 12 Haziran’da 5 canlı vericili karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Temel amaçlarının insan sağlığı üzerinden rekor kırma çabası olmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Daha önceden de birkaç kez gerçekleştirdiğimiz bir günde 5 karaciğer naklini, fiziki koşullar, tıbbi alet ve cihazlarla bu operasyonları gerçekleştirebilecek sayıda öğretim üyelerine sahip olduğumuzu bir kez daha bildirmek isterim." dedi.

Yılmaz, karaciğer nakli gerçekleştirilen hastalar ve donörlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, operasyona katılan ekibine ve bu süreçte desteği olan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

12 Haziran’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde aynı anda Beytullah Kaya (3), Halil İbrahim Akpınar (66), Hakan Doğan (43), Ali Ulak (43), Ahmet Dağ’a (21) aynı anda karaciğer nakli gerçekleştirilmişti.

Karaciğer nakli gerçekleşen hastalardan Hakan Doğan, İNÜHABER’e açıklamada bulanarak baldızından aldığı nakil ile sağlığına kavuştuğunu ve kendisini eski haline oranla daha iyi hissettiğini ve mutlu olduğunu söyledi.

21 yaşındaki Ahmet Dal ise amcasının oğlundan aldığı karaciğer ile sağlık durumunun iyi olduğunu dile getirdi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi