Başlığım

Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumu

İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde İlaç Araştırmacıları ve Uygulayıcıları Derneği (İLARUD) ve Eczacılık Fakültesi işbirliğiyle “Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumu” düzenlendi.

Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumu
Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumu admins
Bu içerik 1136 kez okundu.

Programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TİTCK İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun Kızılay, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal, PRD 2019 Kongre Başkanı ve İLARUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selma Saraç Tarhan, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal “Kongre hazırlık sürecinde hem yerel organizasyon komitesinde yer alan çalışma arkadaşlarım hem de dernek yöneticilerinin yoğun bir emek harcadığına bizzat şahit oldum. Buradan hepsine harcadıkları emekler için teşekkür etmek istiyorum. Yine her zaman desteğini bizlere güçlü bir şekilde hissettiren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Sempozyumla ilgili bilgi veren İLARUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selma Saraç Tarhan “Toplantılarımızın amacı, kendi çalışma konularında uzman olan, ulusal ve uluslararası bilimsel üne sahip bilim insanlarının katılımını sağlayacak, ilaç araştırma, geliştirme ve uygulama ile ilgili son gelişmeleri, değişik disiplinlerdeki araştırmacıları, ilaç sektörünü ve kamuyu bir araya getirerek tartışmaktadır. Toplantımızın multidisipliner olmasının, ilaç Ar-Ge çalışmaları yapan tüm çalışanları bir araya getirerek, bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayacağını düşünüyoruz. Toplantımızın bu yıl ki özel konusu, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin karaciğer nakliyle öne çıkması nedeniyle Gastrointestinal Sistem İlaçları olarak belirlenmiştir.” şeklinde konuştu.

Programda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumunu düzenleyen Eczacılık Fakültesi ve İlaç Araştırmacıları ve Uygulayıcıları Derneğine katkılarından dolayı teşekkür etti ve böyle organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

TİTCK İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun Kızılay “Türkiye’deki eczacılık fakültelerinin de desteği ile ilaç araştırma ve geliştirme alanında düzenlenen ve eczacı meslektaşlarımız ile bilim insanlarının katılım sağladığı bu sempozyumun ilaç sektörünün geleceğine katkı sağlayacağı kanaatindeyim.” dedi.

Bir ilacı geliştirmenin ortalama 12-15 yıl sürdüğünü ve maliyetinin oldukça yüksek olduğunu dile getiren Harun Kızılay 2015 yılı verilerine göre dünyada ilaç Ar-Ge’sine ayrılan bütçenin yaklaşık 140 milyar civarında olduğunu, bu yatırımın yüzde 35’inin Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiğini ifade etti.

 

Ar-Ge yatırımlarının çok önemli bir kısmının klinik araştırmalar alanında gerçekleştiğini belirten Kızılay “Devlet, akademi ve endüstri işbirliğinin güçlenmesi, Ar-Ge ve inovasyonu destekleyen ortamın gelişmesini ve önümüzdeki yıllarda ilaç Ar-Ge ve klinik araştırmalar alanında hızlı bir büyüme gerçekleşmesini sağlayacaktır. Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde 2014 yılında yayımlanan Sağlık Endüstrileri’nde Yapısal Dönüşüm Eylem Planı ile uzun vadede Türkiye’nin küresel bir ilaç Ar-Ge ve üretim merkezi olması, ilaç alanında rekabetçi bir konuma ulaşması hedeflenmektedir. Gelecek hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaların tüm paydaşlarca kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir.” dedi.

Harun Kızılay “Eczanelerimiz halk sağlığı açısından oldukça önemli hizmet noktalarımızdır ancak gelecek nesillerin, eczane eczacılığının dışında farklı alanlara yönelmesi oldukça önemlidir. Şahsımın sık sık dile getirdiği gibi; bugün mezun olacak arkadaşlarımızın artık hedeflerine serbest eczacılıktan ziyade Ar-Ge Merkezlerini, ilaç endüstrisini koyması gerekiyor. Çünkü günümüzde, biyoteknolojik ve biyobenzer ilaçların üretimi oldukça önem kazanmış durumda. Hepimizin bu alana yönelik hazırlıklarını iyi yapması gerekiyor. Eczacı adaylarımızın kendisini yetiştirmesi, bizlerin de nitelikli insan gücünü desteklememiz gerekiyor. Öte yandan toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda ilaç geliştirme noktasında eczacılık fakültelerinin gelecekte önemli bir rolü olabileceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

İlaç üretiminin hata kaldırmayan, titizlikle çalışılması gereken bir alan olduğunu dile getiren Harun Kızılay, bunun için ileri teknolojiye ve çok iyi eğitim almış, donanımlı kadrolara büyük ölçüde ihtiyacın bulunduğunu kaydetti.

 
Uygulayıcıları Derneği (İLARUD) Uluslararası Multidisipliner İlaç Ar-Ge Sempozyumu Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi İnönü Üniversitesi Dr. Ecz. Harun Kızılay Prof. Dr. Süleyman Sandal
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi