Başlığım

Büyükşehir Zabıta’dan Denetim Açıklaması

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıtası tarafından yapılan ekmek denetimleriyle ilgili olarak Fırıncılar Odasından gelen açıklamaya karşı açıklama yapıldı. Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay, mevzuattan gelen yetkileriyle görevlerini yerine getirdiklerini vurguladı.

Büyükşehir Zabıta’dan Denetim Açıklaması
Büyükşehir Zabıta’dan Denetim Açıklaması adminö
Bu içerik 399 kez okundu.

Malatya’da son günlerde bazı fırınlarda uygulanan ekmek zammına karşı Büyükşehir Belediyesi Zabıtası tarafından denetimler sürdürülüyor. Denetimlerle ilgili olarak Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığından yapılan açıklamaya karşı Büyükşehir Zabıtası açıklamalarda bulundu. Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, ‘Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürlüğü ekiplerinin fırınları denetleme yetkisinin olmadığı, keyfi denetim yaptığı’ gibi hoş olmayan ifadelerde bulunulmuştur.

Bilindiği üzere Gramaj ve fiyat tarifelerinin teklif şeklinin; 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 62. Maddesinde; ‘Bu Kanuna tabi esnaf ve sanatkârlarca üretilen mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifesinin sunulmasından sonra otuz gün içinde onaylanır veya reddedilir. Onaylanan fiyat tarifesi belediye, mülki amirlik ve ilgili odaya yedi gün içerisinde bildirilir ve bu andan itibaren yürürlüğe girer. Fiyat tarifeleri, uygulanacak azami hadleri gösterir.

             Belediyeler veya o yerin en büyük mülki amiri tespit edilen bu tarifeleri uygun bulmadıkları takdirde esnaf teşekkülü ile anlaşmaya varamazlarsa on beş gün içinde o yerin mülki amirinin ya da görevlendireceği yardımcısının başkanlığında, ticaret ve sanayi veya ticaret odasından bir temsilci ile esnaf ve sanatkârlar odaları birliği temsilcisinden teşekkül edecek bir komisyonda görüşülüp karar verilmesini isteyebilirler.

             Komisyon kararları salt çoğunlukla alınır. Komisyon, tarifeleri uygun bulmadığı takdirde tarife yürürlükten kalkar.

             Komisyon kararına karşı, ilgililer yazılı bildirim tarihinden itibaren on gün içinde ticari davaları görmeye yetkili mahkeme nezdinde itirazda bulunabilirler. Bu mahkemenin kararı kesindir.’  ifadeleriyle açık ve net bir şekilde belirtilmektedir. İlimizde pide ekmeği için en son rayicin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulunun 31.12.2018 tarih ve 15 sayılı kararı ile 200 gr pide ekmek 1.25 TL olarak belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Fırıncılar Odasının ilan ettiği 170 gr 1.50 TL gramaj ve fiyatı geçersizdir.

Ayrıca Malatya Fırıncı ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığının Malatya İdare Mahkemesine söz konusu ekmek fiyatı ve gramajı ile alakalı yürütmeyi durdurma talebi ilgili Mahkemece ret edilmiştir.  Mahkeme kararını da esas alarak Büyükşehir Zabıta Şube Müdürlüğü olarak yetkimiz çerçevesinde ilgili gramaj ve fiyat denetimlerini en son ilan edilen ve geçerli olan tarife üzerinden yapmaktayız.

Bunun yanı sıra Zabıta ekiplerimiz, fırın denetimlerinde yetkisini; Malatya Büyükşehir Belediyesi Emir ve Yasakları Yönetmeliğinin 6. Maddesinin 8. bendinin (a) fıkrasında ‘Yetkili organların belirlemiş olduğu ve ilan edilen gramajın haricinde eksik gramajlı ekmek üretilemez, eksik gramajlı ekmek üretimi yapıldığı tespit edilmesi halinde ekmekler müsadere edilir.’  ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32 maddesinde ‘Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye idari para cezası uygulanır.’ hükümlerinden almak ile beraber buna göre denetimlerini yapar ve usulüne uymayan esnaflara cezai işlem uygular.”

Hanbay, Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Şube Müdürlüğü ekiplerinin, bundan sonra da görevlerinin gerektirdiği denetimleri yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Büyükşehir Zabıta ekmek Hüseyin Hanbay Fırıncılar
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi