Başlığım

Valilik’ten Ekmek Tarifesi Hakkında Bilgilendirme

Malatya Valiliği tarafından son günlerde tartışma konusu olan mevzuata aykırı ekmek zammı ve Büyükşehir Zabıtasının denetleme yapması ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmede, ilgili yasal düzenlemeler uyarınca Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylanmadıkça fiyat tarifesinin geçerli olmayacağı belirtildi.

Valilik’ten Ekmek Tarifesi Hakkında Bilgilendirme
Valilik’ten Ekmek Tarifesi Hakkında Bilgilendirme adminö
Bu içerik 319 kez okundu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Malatya Valiliği tarafından hazırlanan bilgilendirme yazısı, Zabıta ekiplerinin denetimlerinin yerinde olduğunu ortaya koydu. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam tarafından imzalanan yazıda şunlara yer verildi:

“İlgi yazınız ile pide ekmeği rayiç fiyatının ne şekilde belirleneceği hakkındaki yazınız incelenmiştir.

Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5/1 maddesinde ; ‘Esnaf ve sanatkarlarca üretilen her türlü mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri  bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın bağlı olduğu birlik yönetim kuruluna sunulur. Odalar, tarifesi yapılacak mal ve hizmetler için bir önceki dönem belirlenmiş olan tarifedeki hadler üzerinden, gerekli maliyet hesaplarını yaparak, buna ilişkin belgelerle birlikte, yeni döneme ait tarifelerini, incelenmek üzere birliğe verirler’. Yönetmeliğin 5/2 maddesinde ise ‘Birlik Yönetim Kurulu, fiyat tarifesinin birliğe sunulmasından itibaren otuz gün içinde, gerektiğinde bu konuda oluşturulacak komisyon veya uzman kişi ve kuruluşların görüşlerini de alarak, inceledikten sonra tarifeyi aynen onaylanır ya da gerekçesiyle birlikte reddeder. Birlik Yönetim Kurulu, bu süreyi hiçbir şekilde uzatamaz’ denilmektedir.

Ancak, yönetmeliğin 5/4 maddesi uyarınca, Fırıncılar Odası ‘Birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifelerinin reddedilmesi halinde, oda yönetim kurulu, birliğin ret gerekçelerini de dikkate alarak, birlikçe reddedilen tarifeyi aynen sunabileceği gibi yeni fiyat tarifesi de hazırlayabilir. Oda yönetim kurulunda karara bağlanan fiyat tarifesi, birlik yönetim kurulunun onayına tekrar sunulur’ denildiğinden yeni bir tarife talebi için Üst Birliğe başvurulması gerekmektedir.

Yönetmelik hükümlerinden de anlaşılacağı üzere rayiç fiyat tarifeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince onaylanarak yürürlüğe konulmaktadır. Birlikçe onaylanmayan fiyat tarifeleri mevzuata aykırılık taşıdığından, yasal olarak yürürlüğe girmemektedir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

                                                                      

                                                                     Ömer Sağlam

                                                              Vali adına Vali Yardımcısı”

Valilik Ekmek Bilgilendirme Büyükşehir Zabıta
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi