Başlığım

Gelincik Tepesinin Doğal Yapısı Korunmalı

Malatya Kent Konseyi Şehir Gönüllüleri Meclisi Danışma Kurulu, Orduzu Bölgesinde yer alan Gelincik Tepesi’nin bulunduğu bölgenin, yaşanan 24 Ocak Malatya - Elazığ depreminden sonra toplu konut alanı olarak tahsisi edilmesi ile ortaya çıkan yapılaşmanın Gelincik Tepesi’nin tarihsel ve doğal görünümüne ilişkin avantajları ve dezavantajları istişare etmek üzere bir toplantı düzenlendi.

Gelincik Tepesinin Doğal Yapısı Korunmalı
Gelincik Tepesinin Doğal Yapısı Korunmalı adminö
Bu içerik 311 kez okundu.

Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, Şehir Gönüllüleri Meclisi Başkanı Mehmet Karabay ve danışma kurulu üyeleri katıldı.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, Kent Konseyi yönetmeliği ve yönergesinde belirtilen kentin hak ve hukukunun korunması noktasına atıfta bulunarak bu doğrultuda çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Şehir Gönüllüleri Meclisi’nin çalışmalarına da değinen Artan, “ Şehir Gönüllüleri Meclisimiz informal bir yapıya sahip olup, Malatya’yı ilgilendiren her konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, mevcut sorunları tespit edip çözüm önerileri ile birlikte başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek gibi önemli görevleri bulunmaktadır” dedi.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, gündem maddesi olan Gelincik Tepesi’nin fiziki yapısı ve hikâyesi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. Orduzu Mahallesi sınırları içerisinde TOKİ tarafından projelendirilen Gelincik Konutlarının tapu kayıtlarında Margap Mevkii olarak yer alan bölgede yapıldığını, Gelincik Tepesi’nin bu mevkinin kültürel ve jeolojik açıdan en önemli bölümü olduğunu, Margap Göleti ve Tüllük Tepesi ile birlikte bu bölümün yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu itibarla Gelincik Tepesi’nin Malatya’nın her bölgesinde rahat bir şekilde görülebildiğini söyleyen Artan, 24 Ocak Malatya - Elazığ depreminden sonra bu bölgede TOKİ tarafından 1500 konutun yükseldiğini belirtti. Bu anlamda Gelincik Tepesi’nin mevcut konumu ve doğasını koruyarak önlem alınmasının elzem olduğunu belirten Artan, “Şehir Gönüllüleri Meclisi olarak burayı korumak adına neler yapabiliriz? Öneri ve fikirlerimizi Büyükşehir Belediyemize sunmak üzere toplandık” dedi.

Toplantıya katılan katılımcılar Gelincik Tepesi’nin mevcut durumunun korunması konusunda hem fikir olarak konu ile ilgili mimar, mühendis, arkeolog, sosyolog ve ilgili kişilerin yer aldığı bir komisyon oluşturulması ve bu alanın tarihi, kültürel ve doğal güzelliği ile bütünleşmiş bir rekreasyon alanına dönüştürülmesi konusunda görüş ve önerileriler belirttiler.

Gelincik Tepesi Doğal Yapı Kent Konseyi Malatya
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi