Başlığım

ETKİYAP Araç, Alet ve Ekipman Teslim Töreni Düzenlendi

Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) Projesi çerçevesinde, 5 İlçede Araç, Suni Tohumlama Alet ve Ekipmanları törenle teslim edildi.

ETKİYAP Araç, Alet ve Ekipman Teslim Töreni Düzenlendi
ETKİYAP Araç, Alet ve Ekipman Teslim Töreni Düzenlendi admins
Bu içerik 205 kez okundu.

İl Müdürlüğü Karakavak Kampüsünde düzenlenen törene İl Müdürü Tahir Macit, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami Aygen, Birlik Başkanları, İlçe Müdürleri ve Teknik Personeller katıldı.

Törende konuşma yapan İl Müdürü Tahir Macit "Bakanlığımızın, Etçi ve Kombine ırk boğalarının spermaları ile Suni Tohumlamayı yaygınlaştırarak kırmızı et üretiminde, canlı ağırlık ve karkas randımanınındı artış sağlanması ve yetiştiricilerin birim hayvandan elde ettiği gelirlerin artırılması, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkıların sağlanması amacı ile uygulamaya koyduğu Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) kapsamında 42 ilde uygulanan projeye İlimiz 2021 Yılı Temmuz ayından itibaren dahil edilmiştir. Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı, mevcut durumda suni tohumlama hizmetlerinin yetersiz, iklime bağlı kış mevsimlerinin uzun, coğrafi koşullardan dolayı ulaşımın zor ve uzak olduğu ilimizin dezavantajlı ilçeleri olan Darende, Doğanyol, Pütürge, Hekimhan ve Kale'de İlçe Müdürlüğümüz personeli Veteriner Hekimler tarafından, Simmental ve Brown Swiss ırkı genomik boğa ırklarının sperması kullanılarak 2021 yılından itibaren 3 yıl süre ile uygulanması planlanan tohumlama faaliyetleri, tamamen ücretsiz olarak uygulanacaktır. Uygulama tur ve ihbarlı sistem şeklinde olacaktır. ETKİYAP Projesi kapsamında 5 İlçemizde toplam 13.626 baş boğa altı ineğin tamamının tohumlanmasını hedeflemekteyiz. Projenin ilimiz ve ülke ekonomisine hayırlı olmasını diliyorum."dedi. Törene katılan Birlik Başkanlarının da projenin ilimiz ve ülkemiz hayvancılığının gelişmesine ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirttikleri törende, İlçe Müdürlüklerine Araç, Alet ve Ekipmanları teslim edildi.

Dr. Selami Aygen Tahir Macit ETKİYAP
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi